ارسال 400 تن کمک‌های بشردوستانه ارمنستان به ساکنان تحت محاصره قره باغ

0 Comments

دولت ارمنستان از هماهنگی با نیروهای حافظ صلح روس و ارسال 400 تن کمک‌های بشردوستانه به قره باغ کوهستانی که تحت محاصره جمهوری آذربایجان است، خبر داد.

ارسال 400 تن کمک‌های  بشردوستانه ارمنستان به ساکنان تحت محاصره قره باغ

به گزارش گروه بین‌الملل سمنان اسپرت، دولت ارمنستان روز سه شنبه از ارسال ۴۰۰ تن کمک‌های بشردوستانه به قره باغ کوهستانی که تحت محاصره جمهوری آذربایجان است خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «پان آرمنییان» کاروان کمک‌های بشردوستانه ارمنستان شامل  مواد غذایی، دارو و سایر اقلام ضروری است که به زودی به سمت قره باغ آغاز ارسال می‌شود. نیروهای حافظ صلح روسیه انتقال این کمک‌ها را تسهیل خواهند کرد.

قره باغ کوهستانی از دسامبر ۲۰۲۲ در محاصره  جمهوری آذربایجان قرار دارد.  این کشور در  ژوئن ۲۰۲۳ محاصره را تشدید و کمک‌های اضطراری را که توسط نیروهای حافظ صلح روس و کمیته بین المللی صلیب سرخ از طریق تنها جاده اتصال قره باغ به ارمنستان و خارج انجام می‌شد، ممنوع کرد. این اقدام موجب تشدید کمبود غذا، دارو و سایر اقلام ضروری مردم منطقه شد.

مقامات قره باغ  گفته‌اند که سوخت اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها تمام شده است. اوایل ماه جاری حمل و نقل عمومی در شهر «استپانکرات» به حالت تعلیق درآمد. اکثر وسایل نقلیه در قره باغ گاز سوز هستند و گاز از ارمنستان تامین می‌شد. بحران سوخت نه تنها سفرها را مختل، بلکه تامین مواد غذایی را در قره باغ پیچیده کرده است. کشاورزان محلی اکنون برای عرضه محصولات خود به بازار مشکل دارند. 

این دو کشور بار دیگر با وساطت روسیه  مذاکراتی را آغاز کرده‌اند. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در آغاز نشست سه جانبه با «آرارات میرزویان» و «جیحون بایراموف» وزرای امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در «مسکو» گفت: «نفع اصلی روسیه صلح و ثبات در قفقاز جنوبی است.»

وی گفت: «ما به تازگی گفت‌وگوهای جداگانه انجام داده‌ایم و اکنون هر سه به تلاش خود برای اجرای وظایفی که ناشی از بیانیه‌های سران ما در حل و فصل مشکل قره باغ کوهستانی و به طور گسترده‌تر عادی سازی روابط بین باکو و ایروان است، ادامه خواهیم داد.»

پایان پیام/م

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید