IMAGE

پیام تبریک مدیر کل ورزش و جوانان استان سمنان به م...

مدیر کل ورزش و جوانان استان سمنان طی پیامی انتصاب بجا و شایسته دکتر محمدرضا داورزنی به عنوان معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان را تبریک گفت....

IMAGE

کمیته ورزش و جوانان دهه فجر انقلاب اسلامی استان سم...

کمیته استانی ورزش و جوانان دهه فجر انقلاب اسلامی استان سمنان در سالن جلسات اداره کل ورزش و جوانان با حضور اعضاء کمیته برگزار شد....

IMAGE

سمنان قهرمان مسابقات آکروژیم کشور ...

تیم آکروژیم استان سمنان با کسب 88.1 امتیاز، مقام نخست رقابت های ژیمناستیک قهرمانی کشور زیر 15 سال آکروژیم را به دست آورد....

IMAGE

همایش پیاده روی خانوادگی در سمنان برگزار شد...

همایش پیاده روی خانوادگی روز جمعه با حضور بیش از 2 هزار نفر از شهروندان سمنانی در یک روز بارانی در شهر سمنان برگزار شد....

IMAGE

در آستانه دهه فجر/ رقابتهای ژیمناستیک شاخه آکروژیم...

رقابتهای ژیمناستیک قهرمانی شاخه اکروژیم کشور روز پنجشنبه و در آستانه ایام الله دهه فجر با شرکت 12تیم از استانهای مختلف در سمنان آغاز شد....

فرزندان خود را در رشته های ورزشی مناسب هدایت کنید

دکتر شهرام فرج زاده، رئیس کمیته اغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی ایران به تحلیل فرصت ها و چالش های پیش روی ورزش ایران و همچنین رویکرد علم پیکرشناسی در کمک به ارتقای سطح ورزش پایه و قهرمانی پرداخت.


بدون تردید یکی از شاخص های اصلی برای استعداد یابی و معرفی یک رشته ورزشی متناسب با استعداهای جسمانی هر فرد، انجام تست ها و آزمایش های پیکر شناسی است.

بررسی ساختار عضلانی و اسکلت بندی به متخصصان "آنتروپومتری" کمک می کند تا مناسب ترین فعالیت های ورزشی را برای تضمین سلامت فرد تعیین کنند؛ علاوه بر این از ویژگی های منحصر به فرد هر شخص در رشته های ورزشی مختلف پرده بردارند. اینها روش های جدید علم پیکرشناسی است که می تواند در شناسایی استعدادهای ورزشی به خدمت گرفته شود.
 دکتر شهرام فرج زاده، رئیس کمیته اغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی ایران و عضو هیئت رئیسه انجمن بین المللی پیکر شناسی (ایساک) که عنوان جوانترین "آنتروپومتریست" سطح 4 جهان را نیز یدک می کشد در گفت و گو با مجله " پیام پزشکی ورزشی" به تحلیل فرصت ها و چالش های پیش روی ورزش ایران و همچنین رویکرد علم پیکرشناسی در کمک به ارتقای سطح ورزش پایه و قهرمانی پرداخت.

به نظر شما والدینی که می خواهند فرزند خود را در کلاس های آموزشی یک رشته ثبت نام کنند باید چه مواردی را در نظر بگیرند؟

اینکه که یک نونهال یا نوجوان در کدام رشته ورزشی فعالیت کند موضوعی مهمی است و نمی توان خیلی کلی درباره آن نظر داد. فرد مورد نظر باید با تست های آنتروپومتری سنجش شود و مورد معاینات پیکرشناسی قرار بگیرد. متخصصان پیکرسنجی با اندازه گیری میزان چربی زیر پوست، بررسی بافت عضلانی و هرم استخوانی ، اعدادی را استخراج می کنند و با محاسبه بر طبق یک استاندارد علمی و بین المللی تعیین می کنند که نمره تیپ جسمانی این فرد برای کدام رشته ورزشی مناسب تر است. این معاینات با ابزار غیر تهاجمی انجام می شود و هیچ خطری برای فرد ندارد. حتی به تست خون هم نیازی نیست. در حال حاضر به پسران ورزش مناسب بین 44 رشته متناسب با فیزیک بدنی آن ها معرفی می شود و برای دختران نیز حدود 34 رشته ورزشی وجود دارد. این هم به دلیل آن است که در برخی از رشته ها نظیر کشتی و وزنه برداری اساسا زمینه ای برای فعالیت دختران در ایران وجود ندارد. اساسا چه لزومی دارد که فرد در رشته ورزشی متناسب با فیزیک بدنی خود فعالیت کند؟

طبیعتا فردی که به فعالیت در ورزش مناسب با ابعاد جسمانی خود می پردازد دچار آسیب های کمتری می شود و همچنین پیشرفت به مراتب بیشتری می کند. معمولا بر اساس نوع نژاد و ژنتیک، هر انسان اندامی متناسب با یک ورزش خاص دارد. مثلا افرادی در ژیمناستیک موفق می شوند که هرم استخوان بندی لگنی خاصی داشته باشند. حال اگر چنین کودکی تحت آموزش و مراقبت های صحیح پزشکی ورزشی قرار گیرد قطعا می تواند به ورزشکار موفقی در این رشته شود.

مناسب ترین زمان برای پیکرسنجی در چه بازه سنی فرد قرار دارد؟

معمولا گفته می شود که برای انجام تست های پیکرشناسی فرد باید شش سال تمام داشته باشد. زیرا از این سن به بعد انسان تقریبا شکل بزرگسالی خود را پیدا می کند. البته تست های پیکرسنجی تنها مخصوص کودکان نیست و بزرگسالان هم می توانند با ارزیابی وضعیت جسمانی خود دریابند که بهتر است به کدام ورزش بپردازند. اما هر چه فرد از سن کمتری شروع به فعالیت در رشته ورزشی مناسب کند، بهتر است .

بسیاری از افراد جامعه از ناهنجاری های جسمانی مثل گودی کمر یا صافی پا رنج می برند. علم پیکرسنجی چقدر به شناخت و درمان این معضلات کمک می کند؟

حقیقتا این که تمام ناهنجاری های جسمانی به عنوان معضل مطرح می شود، تصور درستی نیست. من شخصا معتقدم بعضی از ناهنجاری ها برای موفقیت یک فرد در ورزش های مختلف مفید است. مثلا کسی که گودی کمر دارد برای دو سرعت وضعیت مناسب تری دارد و از نظر بیومکانیک از امتیاز ویژه ای برخوردار است.

فرزندان خود را در رشته های ورزشی مناسب هدایت کنید. برخی از کارشناسان معتقدند که کودکان باید در سنین پایه ابتدا به ورزش هایی مثل شنا و دوومیدانی و در دوران نوجوانی یک رشته تخصصی را انتخاب کنند. نظر شما در این باره چیست؟

همانطور که اشاره کردید صاحب نظرانی مانند "مارینا" معتقدند که باید اجازه دهیم کودکان در سنین 6 تا 8 سالگی بیشتر به بازی بپردازند و ورزش برای آنها بعد تفریحی داشته باشد و از سن 9 تا 12 سالگی متناسب با فیزیک بدنی یک رشته ورزشی تخصصی را ادامه دهند. در برخی رشته ها فاصله تمرینی تا قهرمانی حدود 10 الی 12 سال است و شناگری که از سنین 16 سالگی به بعد شروع به کار در این رشته ورزشی می کند، معمولا نمی تواند در حوزه قهرمانی حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد ، چرا که 26 یا 28 سالگی زمان مناسبی برای قرار گرفتن در کورس قهرمانی شنا نیست. در مقابل در ورزش هایی مثل تکواندو فاصله تمرینی تا قهرمانی حدود چهار تا پنج سال است و طبیعتا یک نوجوان 16 ساله اگر به درستی تمرین کند و دچار آسیب دیدگی نشود در سنین 20 تا 23 سال می تواند وارد حوزه ورزش قهرمانی شود .

آیا تنها ویژگی وراثتی و ساختار جسمانی انسان عامل تعیین کننده در موفقیت به حساب می آید یا اینکه نباید نقش علاقه و پشتکار را نادیده بگیریم؟

عامل تعییت کننده در ساختار جسمانی ژنتیک است و اگر بخواهیم فراتر از این هم بررسی کنیم میزان تستسترونی که مادر در سه ماهه اول بارداری به جنین اهدا می کند، ساختار بدنی انسان را شکل می دهد و طبیعتا فرد متناسب با اندام خود می تواند فعالیت های مختلف را انجام دهد و ظرفیت انجام ورزش های مختلف را داشته باشد.

اما علاقه در زمانی تعیین کننده است که محیط خنثی در اطراف انسان باشد و فرد تحت تاثیر فضای آلوده رسانه ای و تبلیغاتی تصمیم نگیرد. بیشتر کودکان امروز می گویند به فوتبال علاقه دارند زیرا می خواهند مثل فوتبالیت ها مشهور شوند و از طرفی گروه های مرجع اجتماعی آنها را به سوی فوتبال سوق می دهند. اگر واقعا فضای مناسبی برای انتخاب وجود داشته باشد افراد رشته ای را انتخاب می کنند که در آن توانایی بیشتری دارند و می توانند حرفی برای گفتن داشته باشند. از طرف دیگر وقتی کودک در ورزشی مثل فوتبال که از طرف گروه های مرجع تکلیف شده فعالیت کند و نتواند موفق باشد دچار سرخوردگی و بی علاقگی به ورزش می شود

شعار سال 1395

 

آمار بازدید

امروز0
دیروز10
این هفته0
این ماه788
مجموع22188

Unknown ? Unknown

جشنوازه هفته پژوهش

 

 

ورود به سایتخدمات الکترونیک

 

 

ارتباط با مدیرکل

قوانین کاربردی ایثارگران

پیوندها

 
 

 

اخبار جوانان

اخبار شهرستان ها

اخبار شهرستان ها

ویژه های امروز

سخنی پند آموز

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى‏اش پاكيزه و گوارا مى‏گردد.